Ми в соціальних мережах
Наверх

Обслуговування газового обладнання

Обслуговування імпортних і вітчизняних котлів, конвекторів та плит

Котел опалювання, як і практично будь-яке технологічне устаткування, працююче в складних умовах, потребує періодичного обслуговування. Однією з найбільш важливих операцій, що проводяться в процесі технічного обслуговування газового котла, є чищення його теплообмінника. Навіщо це треба: теплообмінник є металевим (чи чавунний) коробом із вбудованим радіатором, який нагрівається зовні полум’ям пальника і передає тепло рідині, що протікає всередині. Якщо теплообмінник чистий, то він працює з максимальною ефективністю, віддаючи практично всю отриману енергію на нагрів. Проте з часом на стінках внутрішніх каналів починають осідати різні домішки, що є з’єднанням розчинених в теплоносії солей (накип). Особливо інтенсивне утворення вапняних відкладень відбувається у вторинному теплообміннику двоконтурного котла, якщо в магістралі ГВП використовується жорстка вода. Таке забруднення каналів теплообмінників може привести до цілого ряду неприємних наслідків :

  • Зниження ефективності роботи котла. Мінеральні відкладення мають набагато меншу теплопровідність, ніж метал, тому на нагрів води доведеться витрачати набагато більше енергії. Відповідно, витрата газу також збільшиться.
  • Перегрівання теплообмінника. Схема роботи газових котлів припускає, що теплоносій, що поступає із зворотної магістралі, охолоджує внутрішні порожнини нагрівального елементу. При появі накипу ефективність охолодження падає, теплообмінник перегрівається і швидко виходить з ладу.
  • Поломка опалювального устаткування. Мінеральні відкладення на внутрішніх стінках теплообмінників заважають проходженню по них теплоносія. Це створює додаткове навантаження на циркуляційний насос, який швидко вичерпає свій ресурс, якщо вчасно не почистити завужені канали.

Таким чином, своєчасне промивання теплообмінника допоможе заощадити значні кошти, запобігши поломці дорогих комплектуючих і забезпечивши мінімально необхідну витрату палива.

Періодичність очищення теплообмінника

В різних джерелах можна зустріти досить суперечливу інформацію про те, наскільки часто повинно проводитися чищення різних елементів опалювальних котлів. Як правило, інтервали технічного обслуговування приведені в інструкції на конкретну модель. Проте необхідно мати на увазі, що ці дані є приблизними і розраховані на експлуатацію в найбільш сприятливих умовах. Насправді промивання теплообмінників може знадобитися і частіше. Оцінити, наскільки сильно засмічений теплообмінник, можна за декількома непрямими ознаками, які супроводжують роботу газового котла :

  • Помітно виросло споживання газу. Практика показує, що збільшення витрати палива із-за відкладень всередині нагрівального елементу може досягати 15%;
  • Знизилася продуктивність системи опалення. Довге розігрівання радіаторів опалення, низька температура теплоносія в обратці, постійно включений пальник – усе це може свідчити про те, що прийшла пора промити теплообмінник;
  • Малий тиск в крані, ледве тепла вода в системі ГВП також часто говорять про можливі проблеми теплообмінника двоконтурного котла;
  • Велике навантаження на циркуляційний насос, шум або явні ознаки перебоїв в його роботі також є сигналом про те, що потрібне промивання системи.

Конструкція сучасних котлів розрахована на тривале використання, а вартість запчастин до них досить висока. Тому чистка теплообмінника повинна робитися відразу ж при прояві симптомів, описаних вище. Інакше витрати на утримання котлів опалення можуть помітно вирости.

Методи прочищення теплообмінників

Промивання теплообмінника може здійснюватися різними способами. Далі ми розглянемо їх детальніше, як почистити теплообмінник двоконтурного котла, який особливо схильний до утворення органічних відкладень.

Ручне очищення

Для вирішення завдання цим способом, теплообмінник необхідно повністю зняти з котла, щоб отримати до нього вільний доступ. Після цього його можна почистити різними інструментами:

  • Механічне чищення. Видалити наліт з внутрішньої поверхні можна за допомогою жорсткої металевої щітки або спеціального шкребка;
  • Промивання в спеціальних розчинах. Найчастіше деталі теплообмінників замочують в розчині для кислотного промивання. Цей метод особливо ефективний для зняття сильних забруднень, наприклад, в каналах двоконтурних газових котлів.

Метод ручного очищення простий і ефективний. Його цілком можна застосовувати для того, щоб промити теплообмінник самостійно. Єдине зауваження – необхідно проявляти обережність при роботі з елементами ущільнювачів котлів і стежити за герметичністю усіх з’єднань.

Гідродинамічне чищення

Промивання теплообмінників газового котла може проводитися і без його розбирання. Гідродинамічне чищення – це процес механічного видалення накипу із стінок трубопроводів за допомогою струменів води високого тиску, які іноді містять домішки дрібних абразивних часток. Робиться така процедура за допомогою спеціальних установок, які нагнітають в магістралі тиск до півтори тисяч бар. Це найефективніший, хоча і досить дорогий спосіб очищення теплообмінників.

Хімічне очищення

Хімічне промивання елементів газових котлів полягає в тому, що в систему за допомогою спеціального пристрою, який називається «бустером», вводиться розчин для кислотного промивання. Потім цей розчин впродовж певного часу пропускають через теплообмінник і очищають його. Цей метод дозволяє видалити найбільш складні види відкладень – карбонатний накип і тривалентне залізо. До недоліків хімічного очищення можна віднести високу вартість реагенту, знос металу і великий об’єм токсичних відходів. Своєчасний і правильний догляд за елементами системи опалення дозволить збільшити термін її служби і знизити витрати на підтримку працездатності. Чищення теплообмінника, як одна з найбільш важливих операцій, що виконуються при технічному обслуговуванні котлів, внесе в цей процес найістотніший вклад.

Подзвоніть нам

+38 096 789 76 54

Замовити дзвінок

Напишіть нам

Про компанію

Компанія ПП “Сантехсервіс” – команда професіоналів. Працюємо з 2000 року.